DETOKS YAPMAK HERKESE UYGUN MU?

Detoks tipi beslenmenin temel amacı, vücut ve düşünce arasında dengenin nitelikli şekilde iyileşmesini sağlamaktır. Detoks beslenme içeriğinde vücudunuzda asit-baz dengesinin korunması, dokular arasında biriken aşırı sıvının atılması ve beyin düşünce kapasitesinin artmasını desteklemesi gerekir.

Detoks sadece sıvı beslenme demek değildir. Vitamin, mineral ve öğün düzeninin kişinin temel ihtiyaçlarını karşılayacak, kendini daha zinde hissetmesini sağlayacak şekilde olması gerekir. Detoks yapacak kişinin sağlık riskinin olmaması gerekir. Özellikle 18 yaş altı büyüme-gelişme dönemi devam eden gençlerin, kronik hastalığı olanların ( Kanser , böbrek kalp hastalığı …gibi) ya da diyabet - insülin direnci gibi insüline bağlı sağlık riski olanların uzman diyetisyen desteği olmadan sadece kilo vermek için uygulaması doğru değildir.

Detoks yapmak için öncelikle zihin beden arasındaki uyumunuzun daha da artmasını sağlayacak çözümler bulmalısınız. Kendinizi iyi hissetmek ve zinde yaşamak için yaşamınızın içine ekleyeceğiniz minik değişiklikler ile bunu sağlamanız çok kolaydır.

• Her gün 10 dakika açık havada nefes egzersizi uygulayın.
• Güne gülümseyerek başlayın ve gün içinde daha sık gülümseyin.
• Bu dönemin bütünsel iyileşme olması için sigara alışkanlığınız varsa bırakın.
• Pozitif insanlarla daha sık seyahat planlayın.
• Kaliteli uyuyun. Gece bölünmeden 6-8 saat arası uyumak gerekir, unutmayın!
• Değişim seçimlerinizle başlar kendinize ve vücudunuza güvenin.

Detoks uygulamak istediğiniz süreyi belirlerken uzun olması değil içeriğinin doğru planlanmış olması gerekir. Diyetisyeninizle birlikte Detoks süresini, besin seçimlerini ve öğün içeriğini oluşturmanız daha doğrudur. Detoks yapacağınız yaşam alanı seçimi stresten uzak olacağınız şekilde olmalıdır. Çünkü amacınız vücut dengesinin temel olarak daha iyi iyileşmesini sağlamaktır.Detoks beslenme programı uygulamak için öncelikle her zamanki gibi doğru bir besin alışverişi önemlidir. Bunun için de alışveriş listenizde mutlaka probiyotik besinler, mevsime uygun koyu yeşil yapraklı sebzeler, koyu renkli meyve çeşitleri ve posadan zengin tam tahıl gurubu besinler sizin vücut dengenizin sağlanması için gereklidir. Detoks besin seçimleriniz de besinler arası ilişki kadar, koku ve tat duygunuzun iyi hissetmesi de önemlidir. Besin seçimlerinde asit -baz dengesini sağlayacak şekilde öğünler arası geçişler olmalıdır.

Sindirim sisteminizi beyin -bağırsak ilişkisini koruyacak besinler ( Örn: Kefir, organik elma sirkesi, kimchi ..gibi ) ve probiyotik besin destekleri ile bağışıklık arttırılması detoks programınızda sağlanmalıdır. Sağlıklı bir vücut değişimi için sindirim sisteminizi olumsuz etkileyen karışımlar ve sadece sıvı beslenme ile aşırı dehitratasyon içeren detoks programları uygulamamalısınız.

Detoks Program İçeriğini Belirlerken Uygulamanız Gerekenler Şöyledir;
• Güne mutlaka su ile başlamalı ve su içerek tamamlamalısınız.
• Detoks dönemi boyunca alkol, kafein ve asitli içecekleri içmemelisiniz.
• Her gün 1 saat açık havada uygun saatte yürüyüş yapmalısınız.
• Öğünlerinizdeki besinlerin çiğ olarak yenilebileceklerini pişirmemelisiniz.
• Ana öğünlerinizden sonra sindirimi rahatlatacak ve metabolizmayı desteleyecek bitki çayı içmelisiniz. ( Ör; Yeşil Çay, Beyaz Çay , Rezene Çayı …gibi)
• Yemeklerinizde mutlaka baharat seçimi olarak kimyon, kişniş, sumak , çörek otu zerdeçal ve zencefil gibi bağışıklığı artırmaya destek olan çeşitleri mutlaka kullanmalısınız.

Detoks programınız dışındaki günlerde de uyanınca güne zinde başlamanızı sağlayacak, her gün sabah kahvaltınızdan önce içebileceğiniz Zinde Shot Tarifim aşağıdadır.

ZİNDE SHOT;

Malzemeler:
1/2 Demet Maydanoz
1 adet Elma
½ Çay Kaşığı Zerdeçal
½ Çay Kaşığı Kara Biber
1 Çay Kaşığı Bal
½ Adet Limon suyu

Hazırlanışı; Maydanozu ve elmayı katı meyve sıkacağında sıkın. Hazırladığınız maydanoz suyu bir küçük bardağa alın içine zerdeçal, karabiber bal ve limon suyu ekleyip karıştırıp için.

Afiyet Olsun.

Önceki DİYETİSYEN TUĞÇE ALTAN BAHÇE Yazıları